MÉDIA TISK


Sokolové z Poříčí slavnostně otevřou nové hřiště


Víceúčelové hřiště vytvořené v sousedství nedávno rekonstruované sokolovny, otevře Tělocvičná jednota Sokol Poříčí nad Sázavou v sobotu 12. října. Protože sportoviště vzniklé na místě asfaltového hřiště disponuje i umělým osvětlením, začne slavnostní program - sportovní odpoledne mládeže - až v 17 hodin. Samotné otevření hřiště pak organizátoři naplánovali na 19. hodinu.

"Samotná výstavba proběhla od června do října a jsme rádi, že v centru obce vznikl prostor pro možnost skupinového sportovního využití jak pro naše nejmenší občany tak i ty starší," uvedl Radek Říha místostarosta Tělocvičné jednoty Sokol Poříčí nad Sázavou s tím, že závěrečnou kompletací celého areálu by mělo vzniknou na jaře 2020 také dětské hřiště se spoustou atrakcí a bezpečnostních prvků.

Sportoviště vhodné pro fotbal, tenis, házenou, basket, volejbal, nohejbal či atletiku poslouží občanům obce i spolkům z okolí. Areál bude využíván pro více než 600 pravidelně sportujících členů TJ Sokol Poříčí nad Sázavou a občanů z okolních obcí, kde tyto možnosti nemají.

Po skončení oficiální části se od 20 hodin v sokolovně uskuteční vystoupení country skupiny Bessoni.
Zdroj: https://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/sokolove-z-porici-slavnostne-otevrou-nove-hriste-20191011.html

Zrekonstruovaná poříčská sokolovna otevřela své brány


■ Několik set členů Sokola a občanů z Poříčí nad Sázavou i ze širokého okolí se stalo prvními uživateli nově zrekonstruované poříčské sokolovny. Do posledního místa zaplněný hlavní sál byl v sobotu večer 9. března svědkem slavnostního přestřižení pásky, přehlídky sokolských souborů ze středních Čech, koncertu a například i předvedení živého obrazu, který režíroval místní sokol, herec Jakub Kohák. Rozsáhlá přestavba budovy z roku 1932 znamená historický moment ve 115leté historii poříčského Sokola. Ten nyní plánuje významně rozšířit členskou základnu a zintenzivnit i pořádání divadelních představení, plesů či zábav. Sokolovnu budou moci zdarma využívat také všechna občanská sdružení a spolky v regionu. Budova sokolovny pochází z roku 1932 a posledními stavebními úpravami prošla v poválečných letech. "Stav budo
vy byl už v posledních letech neúnosný, bránil rozvoji naší jednoty. Chtěli jsme, aby se naše sokolovna stala nejen funkčním sokolským sportovištěm, ale sportovním a společenským centrem pro občany Poříčí i širokého okolí," řekl bratr Petr Lacina, který působí jako starosta Sokola Poříčí nad Sázavou od roku 2000. Pro sokolskou jednotu finančně i organizačně extrémně náročný projekt, který řídilo studio M4 architekti, kladl důraz na respektování původní podoby objektu z první republiky, a to včetně úpravy dispozic do původního řešení, které se ukázalo i pro 21. století jako nejpraktičtější. Rozpočet, který se včetně nového vybavení vyšplhal k 16 milionům, pokryla dotace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, příspěvky obce Mrač a společnosti Ondrášovka a.s. a také vlastní zdroje Sokola. "V některých chvílích jsme už ztráceli naději," při
pomněl starosta Lacina fakt, že žádost o klíčovou dotaci MŠMT podával celkem šestkrát. Od zahájené projektové přípravy do ukončení rekonstrukce uplynulo 8 let, přitom vlastní stavební práce zabraly jen několik měsíců. "Obdivuji odvahu a úsilí, s nímž se poříčští do rekonstrukce sokolovny pustili. Je to krásný příklad toho, jak rozvíjet odkaz předchozích sokolských generací. A ukazuje, že některé věci se nestanou hned, člověk na nich musí trpělivě pracovat. Jak říkal Miroslav Tyrš: "Tam svět se hne, kam se síla napře"," uvedla starostka České obce sokolské sestra Hana Moučková, která přestřižením pásky oficiálně zrekonstruovanou sokolovnu slavnostně otevřela. Česká obec sokolská plánuje, že zkušenosti poříčských sokolů s projektem rekonstrukce využije i při rekonstrukcích dalších sokoloven, kterých po celé republice provozuje zhruba 700

115 let Sokola Poříčí nad Sázavou

časopis Sokol Březen 2019 

https://sokol.eu/priloha/35149/w-cassokbrezen2019f.pdf

115 let sportu i hvězdy Národního divadla Tělocvičná jednota Sokol Poříčí nad Sázavou byla založena 12. května 1904. Cvičení zpočátku probíhala v sále místního hostince, brzy se však projevila nutnost stavby vlastní sokolovny, a tak v roce 1913 Sokol koupil vhodný pozemek. Prostředky na výstavbu získával z pořádání plesů, zábav nebo dobrovolné činnosti pro obec. Válka ale plány nadlouho změnila - sokolovna byla postavena až v roce 1932. Do okupace byla využívána ke cvičení a k nácvikům na slety, po dobu války byla upravena na kino. Po válce kapacita sokolovny už nestačila ani potřebám cvičení, ani pořádání kulturních a společenských akcí, proto byl přistaven další sál. Kromě sokolských cvičení a sportovních oddílů byl významnou součástí místního Sokola i divadelní soubor, především díky místnímu rodákovi a jednomu z nejznámějších českých dramatiků Josefu Topolovi, který zde hrál i režíroval. Na jevišti poříčské sokolovny tak na Topolovo pozvání vystupovaly i tehdejší hvězdy Národního divadla, jako Otomar Krejča, Rudolf Hrušínský, Marie Tomášová, Jiřina Šejbalová, Bohouš Záhorský nebo Jan Tříska. Činnost Sokola Poříčí nad Sázavou (Sokolská župa Blanická) byla obnovena
30. března 2000, do České obce sokolské pak byl poříčský spolek přijat 19. května 2000. Po celou dobu jej vede starosta Petr Lacina. V současnosti má bezmála 100 členů v oddílech všestrannosti, fotbalu a házené. Mezi významné členy patří například Jiří Kynos, reprezentant Československa v atletice a účastník OH 1972, nebo herec Jakub Kohák

Sokolové otevřeli zrekonstruovanou sokolovnu v Poříčí nad Sázavou 

 11.03.2019

Několik set členů Sokola a občanů z Poříčí nad Sázavou i ze širokého okolí se stalo prvními uživateli nově zrekonstruované poříčské sokolovny. Do posledního místa zaplněný hlavní sál byl v sobotu večer svědkem slavnostního přestřižení pásky, přehlídky sokolských souborů ze středních Čech, koncertu a například i předvedení živého obrazu, který režíroval místní sokol, herec Jakub Kohák. 


Rozsáhlá přestavba budovy z roku 1932 znamená historický moment ve 115leté historii poříčského Sokola. Ten nyní plánuje významně rozšířit členskou základnu a zintenzivnit i pořádání divadelních představení, plesů či zábav. Sokolovnu budou moci zdarma využívat také všechna občanská sdružení a spolky v regionu.

Budova sokolovny pochází z roku 1932 a posledními stavebními úpravami prošla v poválečných letech. "Stav budovy byl už v posledních letech neúnosný, bránil rozvoji naší jednoty. Chtěli jsme, aby se naše sokolovna stala nejen funkčním sokolským sportovištěm, ale sportovním a společenským centrem pro občany Poříčí i širokého okolí," řekl Petr Lacina, který působí jako starosta Sokola Poříčí nad Sázavou od roku 2000. Pro sokolskou jednotu finančně i organizačně extrémně náročný projekt, který řídilo studio M4 architekti, kladl důraz na respektování původní podoby objektu z první republiky, a to včetně úpravy dispozic do původního řešení, které se ukázalo i pro 21. století jako nejpraktičtější.


Rozpočet, který se včetně nového vybavení vyšplhal k 16 milionům, pokryla dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, příspěvky obce Mrač a společnosti ONDRÁŠOVKA a.s. a také vlastní zdroje Sokola. "V některých chvílích jsme už ztráceli naději," připomněl starosta Lacina fakt, že žádost o klíčovou dotaci MŠMT podával celkem šestkrát. Od zahájené projektové přípravy do ukončení rekonstrukce uplynulo 8 let, přitom vlastní stavební práce zabraly jen několik měsíců.


Obdivuji odvahu a úsilí, s nímž se poříčští do rekonstrukce sokolovny pustili. Je to krásný příklad toho, jak rozvíjet odkaz předchozích sokolských generací. A ukazuje, že některé věci se nestanou hned, člověk na nich musí trpělivě pracovat. Jak říkal Miroslav Tyrš: "Tam svět se hne, kam se síla napře"," uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.


Rozpočet, který se včetně nového vybavení vyšplhal k 16 milionům, pokryla dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, příspěvky obce Mrač a společnosti Ondrášovka a.s. a také vlastní zdroje Sokola. Česká obec sokolská plánuje, že zkušenosti poříských sokolů s projektem rekonstrukce využije i při rekonstrukcích dalších sokoloven, kterých po celé republice provozuje zhruba 700.


Tělocvičná jednota Sokol Poříčí nad Sázavou byla založena 12. května 1904. Cvičení zpočátku probíhala v sále místního hostince, brzy se však projevila nutnost stavby vlastní sokolovny, a tak v roce 1913 Sokol koupil vhodný pozemek. Prostředky na výstavbu získával z pořádání plesů, zábav nebo dobrovolné činnosti pro obec. Válka ale plány nadlouho změnila - sokolovna byla postavena až v roce 1932. Do okupace byla využívána ke cvičení a k nácviků na slety, po dobu války byla upravena na kino. Po válce kapacita sokolovny už nestačila ani potřebám cvičení, ani pořádání kulturních a společenských akcí, proto byl přistaven další sál.


Kromě sokolských cvičení a sportovních oddílů byl významnou součástí místního Sokola i divadelní soubor, především díky místnímu rodákovi a jednomu z nejznámějších českých dramatiků Josefu Topolovi, který zde hrál i režíroval. Na jevišti poříčské sokolovny tak na Topolovo pozvání vystupovaly i tehdejší hvězdy Národního divadla, jako Otomar Krejča, Rudolf Hrušínský, Marie Tomášová, Jiřina Šejbalová, Bohouš Záhorský nebo Jan Tříska.


Činnost Sokola Poříčí nad Sázavou (Sokolská župa Blanická) byla obnovena 30. března 2000, do České obce sokolské pak byl poříčský spolek přijat 19. května 2000. Po celou dobu jej vede starosta Petr Lacina. V současnosti má bezmála 100 členů v oddílech všestrannosti, fotbalu a házené. Mezi významné členy patří například Jiří Kynos, reprezentant Československa v atletice a účastník OH 1972, nebo herec Jakub Kohák.


https://www.sokol.eu/obsah/19748/sokolove-otevreli-zrekonstruovanou-sokolovnu-v-porici-nad-sazavou

© 2019 Sokolovna Čerčanská 202, Poříčí nad Sázavou 257 21, Tělocvičná jednota Sokol Poříčí nad Sázavou
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky